vajİNA ESTETİĞİ
 GENİTAL ESTETİK

Kadınlar, dış genital organların doğumsal yapısı ile ilgili olarak,  normal vajinal doğumlar, enfeksiyonlar gibi fiziksel rahatsızlıklar sebebiyle oluşan değişimler sonucu kendi genital organlarından hoşnut  ve barışık olmayabilirler. Bu oluşan hoşnutsuzluk cinsel ilişkilerinde tatminsizliğe ve kendilerine olan cinsel güvenin kaybolmasına  sebep olabilmekte  ve kadın doğum uzmanlarına bu sorunun çözümü için başvurmaktadırlar . Bu durumda da tavsiyemiz bir jinekolog ile görüşerek eğer gerek var ise operasyona karar verilmesidir. Doğru ve yerinde karar verildiğinde  yapılacak  operasyon sonrasında da hastalar sonuçtan memnun olmaktadırlar ve cinsel açısından kendilerine olan öz güvenleri belirgin olarak artmaktadır.

Genital yapının şekli  vajina estetiği ,genital estetik için bir kaygı mı?

Kadınlarda doğuştan olan ya da  daha sonraları çeşitli doğum, travma gibi nedenlerle gelişen genital gölgedeki şekil, görüntü  ve yapı bozuklukları , kadının cinsel  hayatını hatta günlük yaşantısını olumsuz etkileyip  bir çeşit kabusa dönüştürebilmektedir. Sonuç olarak  zamanla cinsel ilişkiden belirgin soğuma, cinsel ilişkiden kaçınma hatta takıntı şeklinde cinsel organının yapısını düşünme, utanma veya anksiyete gibi ciddi sorunlar da hızla ortaya çıkabilmektedir. Oysa sağlıklı ve mutlu bir cinselliğin, cinsel hayatın  yaşanması , öncelikle kadının  kendine duyduğu özgüven ile doğrudan alakalıdır. Bir kadın tarafından partneri tarafından beğenildiğini hissetmek de cinsel yaşamda önemi bir rol oynamaktadır. Seks’ten  kaçınan veya cinsel ilişkiden yeterince haz alamadığından , orgazm olamadığından şikayetçi olan  kadınların sorunlarının altında yatan en önemli nedenlerden biri, cinsel organlarıyla ilgili görsel estetik kaygıların olmasıdır.

Genital estetik sorunları en sık   ne şekilde olmaktadır? Küçük dudaklarda düzeltme  ve  vajinal estetik, labioplasti ameliyatı nasıl  ve ne zaman yapılır?

Genital estetik sorunlardan en sık rastlananları, dış ve iç dudakların büyüklüğü ( özellikle iç dudaklardaki büyüklük) , asimetrik olmaları  ve sarkmalardır. İç dudaklar  diğer adı ile labia minora, klitorisin üst kısmından başlayıp vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı ince deri yapılarıdır. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul edilse de ancak dış dudaklardan belirgin sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadını rahatsız ederek vajina estetik ameliyatı için arayışlara itebilmektedir. Kadınlarda bazen dış dudaklar , büyük dudaklar yani diğer ismi ile labium majuslar doğumsal  olarak normalden uzun ,iri  ve  anormal büyük olabilir fakat labium majusların büyük ve dolgun olması kadında fiziksel ve görsel bir sıkıntı genellikle yaratmaz. Özellikle küçük dudakların, yani labium minus ların anormal sarkık ve uzun olmaları   cinsel ilişki sırasında penisin itmesi ile  bu labiumlar gerilebilir ve bu da cinsel ilişkide ağrıya sebebiyet veremektedir. Küçük dudakların büyüklüğü nedeniyle dar kıyafetler ve pantolonlar giyemeyen ,istediği iç çamaşırı her zaman kullanamayan, mayo giymek istemediği için rahatlıkla deniz kenarına çıkamayan hatta  kocasından utanıp yataktayken ışıkları karartıp partnerlerine de çıplak görünmek istemeyen kadınlar vardır. Aynı ve benzer sorunlar hatta daha sık olarak  dış dudakların asimetrik olması durumu (dış genital dudaklardan biri belirgin  büyük diğeri küçük olması) da hem psikolojik hem de yapısal olarak cinsel hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu gibi genital estetik sorunlarının olduğu  durumlarda tedavi ve kozmetik amaçlı estetik cerrahi ile labiumlar normal boyutlarına indirilebilir, bu ameliyatlara  vajina estetiği  , vajina estetik ameliyatı, dış genital estetik  veya  labioplasti ameliyatı  denmektedir.
Vajina estetiği ( genital estetik ameliyatı), labioplasti ameliyatı genellikle doktorun tercihine göre lokal  bölgesel uyuşturma  veya genel anestezi altında 30 - 35 dakika süren bir müdahale, operasyon olup  burada kullanılan  dikişler kendiliğinden eridiği için daha sonra  dikiş almaya da gerek yoktur. Küçük dudakları düzeltmek için yapılan bu ameliyat vajina kızlık zarı na zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, hamile  kalmaya ve normal  doğum yapmaya herhangi bir zararı veya bir engeli yoktur. Vajinal estetik ameliyatı , genital estetik ameliyatından  sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun yaşanmaz ,ameliyat bölgesinde aşırı derecede  dayanılmaz derecede ağrı ve yanma olmaz.  Genital estetik ameliyatı (labioplasti ameliyatı)  sonrası yara iyileşme dönemi  genellikle 7-10 günde  tamamlanır. Ameliyattan ortalama 1 ay sonra veya doktorun tavsiye ettiği süre sonra  cinsel ilişkiye girilebilmektedir. Vajinal estetik labioplasti ameliyatı üzerinden  2-3 ay geçtikten sonra dıştan bakıldığında ameliyat izi genellikle fark edilmez

Vajina genişliği ve vajina estetiği, vajina daraltma  ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Kadınlarda sorun olan diğer bir  genital estetik sorunu da  vajina genişliği, vajina bolluğu dur. Vajina genişliği ve vajina bolluğu kadınların cinsel ilişki sırasında yeterince haz almalarını ve orgazm olmalarının engeller. Üstelik cinsel bir sorun olan vajina genişliği  sadece bununla da kalmaz; kadınlar, genişleyen ve büyüyen vajinaları yüzünden idrar kaçırma, idrar tutamama,sık idrara çıkma ,tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar, akıntılar ve  dışkılama sorunları  gibi sağlık problemleriyle de karşı karşıya kalabilir ve sıkıntı yaşayabilirler.

Vajina genişliğinin birden fazla sebebi vardır. Vajina genişliği hiç doğum yapmamış kadınlarda  genetik olabileceği gibi doğumlara bağlı  olarak  bazı kadınlarda normalde vajina büyük veya geniş olabilir.  Fazla sayıda, sık cinsel  ilişki, çok  kürtaj , birden fazla doğum , doğumda bebeğin çok iri olması, vakumla doğum , forseps ile doğum ,normal doğumdan sonra düzgün onarılmayan veya hiç onarılmayan yırtıklar veya doğum sonrası dikişlerde açılma olması, menapozda yaşın ilerlemesi ile beraber vajinada elastikiyet kaybı , doku sarkması olması  vajinada genişlemelere, bollaşmaya, sarkmaya  ve vajinal  gevşemelere neden olur. Genellikle doğumlara bağlı  vajinal genişlik ile beraber idrar torbasında ve barsaklarda da vaginaya doğru sarkma meydana gelir, buna sistorektosel denmektedir. İdrar torbasında oluşan sarkma idrar kaçırma (üriner inkontinans), sık idrara çıkma, cinsel ilişkide ağrı ,disparoni,  gibi problemlerin  ortaya çıkması sonucunu doğurabilmektedir. Vaginal genişleme aynı zamanda ilişki esnasında vaginada normal salgı artışını da engeller ve cinsel  problemi daha da  arttırır. Sonuç olarak vajina gevşer, anormal bollaşır  iç, dış genişliği artar ve cinsel haz alma da sonuç olarak azalır. Vajinadaki genişleme ve  gevşeme aynı zamanda erkeğin duyacağı cinsel hazzı da tabii ki  azaltmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı , vajinal estetik  yapılarak cerrahi olarak vajina daraltılmakta ve gevşemiş olan kas yapıları toparlayıp  düzeltilmektedir.Bu ameliyata  vajinoplasti  ameliyatı denmektedir. Eğer vajina duvarında da sarkma var ise  bu ameliyat ile  sarkmış olan idrar torbası  ve rektumun normal pozisyonlarına göre tamir edilmesi, vajinadaki fazla dokuların çıkarılması ve eğer var ise  idrar tutamama gibi şikayetler ile birlikte vajinadaki genişlemeye bağlı olarak görülen cinsel fonksiyon bozukluğunun tamir edilmesi de gerçekleştirilmektedir. Eğer sorun sadece vajina girişinde perine bir genişleme var ise operasyon genellikle lokal anestezi ile de hekim ve hastanın tercihine göre yapılabilir. Fakat vajina girişindeki genişlemeye ek olarak idar torbasında ve/veya rektumda da sarkma var ise ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır ve hasta 1-2 gün sonra normal yaşantısına dönebilir. Cinsel yaşantı ise ortalama bu tür ameliyatlardan sonra 3-4 hafta  sonra başlayabilir. Hastalığın ilerlemiş durumlarında özellikle menopoz dönemi yaklaşan kadınlarda  rahim de aşağıya doğru sarkabilir  (desensus uteri veya prolapsus uteri) ve vajinadan dışarıya çıkabilir. Bu gibi durumlarda vajinal yoldan rahimin alınması gerekebilir. Bu ameliyata vajinal histerektomi , ön arka plasti denmektedir.

Vajina anatomisini sıklıkla bozan bir diğer sebep de   doğum sırasında kontrolsuz yırtılmayı engellemek için cerrahi olarak yapılan doğum kesisi yani epizyotomi  işlemi sonrası kötü onarıma bağlı  oluşan skatris ve vajina kızlık zarı girişinde oluşan çöküntü, kabarık  ya da kötü görünümlü izlerdir. Burada yani perine bölgesinde gelişen bu nedbe dokusu hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilmektedir. Bu izlerin düzeltilmesi için genellikle lokal ya da çok nadiren  genel anestezi altında var olan nedbe dokusu çıkartılır ve yara yerinde reaksiyona neden olmayan dikiş materyalleri ile yeniden estetik olarak dikilip düzeltilir. Aynı esnada eğer var ise doğumlara bağlı olarak gelişen vajen yırtıkları da tamir edilir. Doğumdan sonra vajina estetiği ameliyatı hemen yapılmaz, 6 ay kadar bir süre geçtikten sonra gerekli düzeltme ameliyatı yapılmaktadır.Çünkü doğumdan sonra vajina yapısı eski halini alması için ortalama 5-6 ay kadar bir süre geçmesi gerekmektedir.Perine bölgesine yapılan bu düzeltme, vajina daraltma ameliyatına perinoplasti de denmektedir Ameliyat vajinanın tam anlamıyla iyileşmesi 3-4 haftayı bulmaktadır. Bu süreç içerisinde enfeksiyon gelişmemesi için kadının hijyen kurallarına gerektiği gibi  özen göstermesi, yani tuvalet sonrası temizliğini vajinadan anüse doğru yapması ve cinsel ilişkiden kaçınması ve önerilen antibiyotiği kullanması gerekmektedir.

Vajina estetiği ücreti, fiyatı ne kadardır?

Vajina estetiği ücreti vajina estetik ameliyatı nı yapan hekimin ve merkezin fiyat politikasına göre değişmektedir.. Vajina estetiği ücreti genellikle işlemin lokal veya genel anestezi ile yapılıp yapılmadığına,  vajina estetik ameliyatının kapsamına göre de değişmektedir. Kapsamlı genital estetik ameliyatı ile bir vajina daraltma ameliyatı ücreti ile tabii ki sadece küçük dudakları kapsayan labioplasti ameliyatı ücretleri, fiyatları arasında farklılıklar olmaktadır.

Vajina Estetiği Fotoğrafları (Tıkla)

 

 

İlgili Yazılar

Vajina yapısı nedir

Vajina Daraltma Ameliyatı

Kızlık Zarı Dikimi

G Noktası Estetiği