kızlık zarı SIK SORULANLAR

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı veya diğer adı ile hymen anatomik olarak idrar yolu çıkışının hemen altından başlayan ve vajina girişinin etrafını bazen çepeçevre saran, bazen de çentikli bir yapı gösteren, kimi zaman kalın kimi zaman da ince bir dokusu olan, bazen ortasında zamanı geldiğinde adet kanının ve vajinal sekresyonların, akıntıların  dışarı akabildiği  tek bir delik varken bazen de birkaç küçük açıklığı olan, doğal görevi kız bebeklerde vajinanın mikroplara karşı korunması olan bir oluşumdu

Kızlık zarı bozulması  şiddetli ağrıya sebep verir  mi?

Evlilik öncesi  muayene ve danışma  için kadın doğum uzmanlarına başvuran kadınların en büyük korkularından  biri ,ilk ilişkide  ağrı olup olmayacağı, kızlık zarı bozulması ciddi bir rahatsızlık ve ağrıya sebep olup olmayacağıdır. İlkk ilişkide ağrının olup olmayacağında en önemli faktör cinsel ilişkide çiftler arasındaki uyum ve erkeğin  kadına olan  yaklaşımıdır.Genelde ciddi bir ağrı ve sancı olmamaktadır. Olan ağrı da 5-6 saniye sürmekte ve hızla azalmaktadır. Hymen yırtılmasına halk arasında yanlış bir tabir olarak kızlık zarı patlaması tabiri kullanılmaktadır.

İlk ilişkiyi kolaylaştırmak ve kızlık zarının bozulması sırasındaki ağrıyı azaltmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Kızlık zarının bozulması esnasında ağrıyı ve korkuyu azaltmak için çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları çok  önemlidir. Ön sevişme vajinadaki doğal  salgıyı arttıracağı için beraberliği kolaylaştırır. Eğer hymen, kızlık zarı kalın ise veya fazla korku var ise, doktorun önereceği kayganlaştırıcı yardımcı olacaktır. Dikkat etmek gereken cinsel ilişki sonrası olası enfeksiyonlardan korunmak ve önceden tedbir alarak istenmeyen bir gebeliğe izin vermemektir.

Kızlık zarının yırtılması  ne şekilde olur?

Cinsel birleşme veya dışarıdan yabancı bir cisim vajinaya girdiğinde eğer penis kızlık zarının ortasındaki delikten büyükse hymen yırtılır ve kanama olur. Kızlık zarının yırtılması yırtılması genellikle anatomik olarak  birkaç farklı yerden olmaktadır. Eğer cinsel beraberliğe ilk yırtılmadan sonra devam edilirse yırtılmanın olduğu yerden kanama  az az devam edebilir. Kizlik zari yırtılması nı takiben  3-4 gün sonra yırtık yeri nedbeleşir ve iyileşmeye başlar. Kanama miktarı ve süresi  kızlık zarının kalınlığına, yapısına, elastikiyetine ve cinsel birleşmenin şekline genellikle  bağlıdır.

İlk cinsel ilişkide mutlaka her kadında kızlık zarı  kanama sı olur mu?

Her kadında ilk birliktelikte kızlık zarı bozma sonrası  kanama olacak diye bir kural yoktur. Bazı kızlık zarları penisin içeri girmesine  esneyerek kanama olmadan izin verirler. Veyahut  yırtılan yerdeki kanlanma, damarlanma  ve kılcal damarlar  az olduğundan dolayı , fark edilmeyecek kadar kızlık zarı bozma sonrası az miktarda  kanama olmaktadır.Cinsel ilişkiye müsait olarak adlandırılın bu durum halk arasında ‘ esnek kızlık zarı ’ olarak bilinmektedir. Kadınların yaklaşık %20-30 ‘unda kızlık zarı yapısı cinsel ilişkiye müsaittir ve herhangi bir kanama olmaz. İstek durumunda  jinekolojik muayene ile kızlık zarının şekli  anlaşılmaktadır.

Kızlık zarının bozulduğu  nasıl anlaşılır? Kendi kendine kızlık zarı muayenesi olur mu?

Kızlık zarının nasıl bozulduğu sorusu ile bir çok çift kadın doğum uzmanına başvurabilmektedir.Kadının kendisinin  kendini muayene ederek  (ayna ile bakarak ) bunu anlaması mümkün değildir. Kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır sorusunun cevabı jinekolojik muayene ile  bir kadın doğum uzmanı tarafından  kolaylıkla verilebilmektedir ve  bozulup bozulmadığı, bakire olup olmadığı cevaplanabilmektedir. Bazen bu kizlik zarinin anatomik yapısından dolayı zor anlaşıldığı için büyütme ve kolposkopi cihazı  ile bakmak gerekebilmektedir.

Bekaret testi nedir?

Bekaret testi aslında gerçek anlamda bir test olmayıp jinekolog tarafından yapılan kızlık zarı muayenesi dir.18 yaşının üzerindeki reşit kadınlar kendi arzuları ile bunu öğrenebilmektedirler ve muayeneyi yapan doktorun da hasta istemediği takdirde üçüncü şahıslara muayene sonucunu bildirme ve söyleme zorunluluğu yoktur. Kızlık zarı hakkındaki yazılı  raporlar, ki bunlar bekaret raporu, kızlık zarı raporu, kızlık raporu, bakirelik raporu olarak da isimlendirilmektedir, adli tabip uzmanları tarafından verilmektedir. Bakirelik yani bekaret muayenesi çok kolay bir muayene şekli olup 2-3 dakikada bir  jinekolog tarafından göz ile bakılıp karar verilmektedir ve bekaret testi  kesinlikle ağrılı bir muayene şekli değildir.

Kızlık zarı bozulması, yırtılması cinsel ilişki dışında da mümkün müdür?

Cinsel birleşme  dışında kızlık zarının bozulması yırtılması çok nadirdir. Kızlık zarı yırtılması veya halk arasında söylendiği gibi "kızlık zarı patlaması"  nadiren de olsa ciddi bir travma sonucu veya  bir kazada o bölgenin yaralanması ile olabilmektedir.İlişki dışında nadir olarak bazen uzak doğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi, cimnastiği  yapanlarda, kaza ve bazen yüksekten düşmelerde yırtılabilir. Ata veya bisiklete binme ile yırtılma olacağına dair pek de geçerli olmayan şehir efsanesi tarzında korkular vardır. Bisiklete binme ile hymen yırtılması anatomik yapı ve yerleşim yeri olarak  olanaksız gibi düşünülmektedir.

Kızlık zarının yırtılması  sonrası havuza - denize girmede bir sakınca var mıdır?

Kızlık zarının bozulması sonrası havuza veya denize girmede  herhangi bir sakınca yoktur. Fakat nadiren özellikle kalın olan kızlık zarının yırtılması , bozulması sonucu fazla miktarda  kanama ve vajinada kısmen  yırtık (deşirür) olabildiği için 2-3 gün denize - havuza girmemek daha doğrudur.

El ile dokunarak  veya masturbasyon yolu ile kızlık zarı bozma mümkün müdür?

Vajina içine parmaklar girdiği veya başka yabancı cisim uygulandığı zaman hymen bazen yırtılabilmektedir. Fakat vajina içine herhangi bir şey uygulamadan yapılan  yüzeyel mastürbasyonda kızlık zarı bozma mümkün değildir.

Anal seks (ters ilişki) sırasında kızlık zarı bozulması olur mu, bekaret  zarar görür mü?

Hayır bekaret görmez, fakat ters ilişki (anal seks) hijyen ve cinsel-genel sağlık açısından doğru bir cinsel birleşme şekli değildir.Makat ve bağırsaklar bir çok patojen mikrobun bulunduğu bir yerdir ve ciddi enfeksiyonlara sebep olabilmektedirler.

Kizlık zari ultrason muayenesi ile kontrol edilebilir mi?

Hayır, ultrason muayenesi ile bu görülemez veya anlaşılamaz. Kizlık zari sadece vajinal muayene sırasında kontrol edilebilir.

Kızlık zarında kanama yırtılmasından ne kadar sonra olmaktadır? Yeni yırtılmış kızlık zarı nasıl anlaşılır?

Kızlık zarı yırtılması   veya halk arasında söylendiği gibi "kızlık zarı patlaması" sonrası kanama miktarı kişiye değişiklik göstermektedir. Kızlık zarının yeri şekli,  yapısı, kalınlığı , kanlanması ve cinsel ilişkiye giriş şekli kanamanın miktarını belirlemektedir. Genellikle az miktarda  kendiliğinden duran,bir hijyenik pedi doldurmayacak tarzda ,bazen sürüntü şeklinde kanama olmaktadır. Çok nadir de olsa yırtılma sırasında bir damar ağzı açılır ve kanama durmaz, bir çeşit kızlık zarı ameliyatı şeklinde doktor müdahalesi gerektirir ve burada amaç vajina kızlık zarı tamiri değil kanayan yeri onarmaktır.

Yırtılan, bozulan   zar kendiliğinden iyileşir mi?

Hayır kesinlikle yırtılan  zar kendiliğinden iyileşmez. 4-5 günde yırtılan bölge epitelyum olarak isimlendirilen bir deri tabakası  ile kaplanıp yırtık olarak kalmaya devam eder.Tıbbi ve teknik olarak yırtık kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi veya bir çeşit krem sürülerek iyileşip tekrar tamir olması mümkün değildir.

Ne zaman ve nasıl kızlık zarının yırtıldığını anlamak mümkün mü? Eski yırtılmış kızlık zarı nasıl anlaşılır?  

Yırtılmanın üzerinden ortalama 6-7 gün geçtikten sonra , bu yırtılmanın yeni mi  yoksa ne zaman yırtıldığını söylemek ve zaman tahmini yapmak tıbbi olarak  mümkün değildir.
Kızlık zarı bozma   ne tarafından ve nasıl olduğu da tam  bilinemez, ilişkide penis ile mi, parmak veya başka bir cisim  ile mi veya kaza – travma – düşme  sonucu ile  mi yırtıldığını anlamak mümkün kesinlikle mümkün değildir.

Kizlık zari yırtılmadan gebe, hamile  kalmak mümkün mü?

Sağlam kızlık zarı gebe hamile kalmaya engel değildir. Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak pekala mümkündür. Perine yani, kadın genital organlarının dış kısmının sperm ile teması ve bulaşması gebe kalmak için yeterli olabilmektedir. Bek çok genç kız kızlık zarları yırtılmaması için  dışarıdan "sürtünme yolu" ile cinsel ilişkiye girmekteler ve nadiren de olsa bu şekilde istenmeyen bir gebelik oluşumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu duruma tıpta  sıçrama konsepsiyonu  da denmektedir. Sonuç olarak yırtılmamış kızlık zarı hamile kalmaya engel teşkil etmemektedir

Bekaret bozulmadan kürtaj olunur mu?

Eğer elastik kızlık zarı ve ise ve esnek yapıda  ise ,kürtaj  aletlerin girmesine müsait ise ,jinekolog fazla kalın muayene aleti kullanılmıyor ise ,kızlık zarına zarar vermeden  kürtaj olmak mümkün olabilmektedir. Kullanılan küçük ve ince spekulum (vajinayı açan metal-palstik aletler) ile bekaret’e zarar vermeden kürtaj yapılmaya çalışılmaktadır.

Bakire kızların herhengi başka bir şikayet nedeni ile   jinekolojik muayenesi yapılır mı? Bakire muayenesi  nasıl yapılır?

Doğal olarak genç kızların muayenesi vajinal yoldan yapılmamaktadır. Vajina içine spekulum olarak isimlendirilen muayene aleti kullanmadan sadece gözlem ile  ve  akıntı durumunda kültür alınarak muayene gerçekleştirilmektedir . İç genital organların yumurtalıkların ve rahmin değerlendirilmesi ise karından bakılan ultrason ile yapılmaktadır.Yani bakire kızların muayenesi sadece göz ile dış organ değerlendirilerek ve ultrason ile de iç genital organlar gözlenerek kolaylıkla ve ağrısız olarak yapılabilmektedir. Bazen iç genital organların  bakire kızlarda rektal muayene ile değerlendirilmeleri gerekebilmektedir.

Kişi kızlık zarının şekli ni doktora gitmeden  kendi kendiliğine  ayna veya başka bir şeyin yardımı ile  değerlendirebilir mi?

Hayır bir kadının kendi kızlıkzarı yapısını ayna  veya başka bir enstrümanın yardımı ile fdeğerlendirmesi mümkün değildir. Doktor  ve jinekolog olamayan başka bir kişinin de hymen kızlık zarı şekli, yapısı  hakkında yorum yapması teknik ve tıbbi olarak mümkün değildir.Hymen muayenesi bir jinekolog tarafından kolaylıkla yapılıp anatomisi ve durunu ile ilgili tanı hemen konmaktadır

Kızlık zarı dikimi, kızlık zarı tamiri, hymenoplasty nedir?

İki türlü kızlık zarı dikimi, tamiri yani  himenoplasti-hymenoplasty ameliyatı bulunmaktadır. Bunlar geçici ve kalıcı ameliyatlardır.Geçici  kzılık zarı ameliyatı ile  kızlık zarı artıkları mevcut bulundukları yerlerden serbestleştirilerek biraraya getirilir ve dikilirler. Bu yöntem evlenmeden 3-7 gün önce yapılmalıdır, çünkü geçici bir süresi kendisini korumaktadır. Asıl ve kalıcı olan kızlık zarı amliyetı  ise vajina iç yüzünden alınan flep ile yapılan kalıcı kızlık zarı onarımı dır. Kızlık zarı onarımı sedasyon ve lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat sırasında hiçbir şey hissedilmez, ağrı duyulmaz, bitiminde yürüyerek gidilebilir. Ameliyat sonrası herhangi bir iz kalmaz, dikiş almaya gerek olmamaktadır. Bu yöntemle yapılan kızlık zarı tamiri nde ilişki sırasında  kanama oranı oldukça yüksektir. Bu yöntem evlilikten en erken 6-7 ay öncesinde yapılmalıdır.

Kızlık zarı  dikimi  ne zaman yapılmalıdır?
Bu yapılacak olan ameliyatın türüne bağlıdır. Kalıcı onarım her zaman yapılabilirken, geçici tamir evlenmeden 3-7 gün önce yapılabilir.

Kızlık zarı tamiri kaç çeşittir?
Kızlık zarının tipine ve yırtığının şekline, büyüklüğüne  bağlı olarak iki farklı dikim, onarım şekli vardır. En iyi olanı vajinal flep yöntemidir. En güvenilir yöntem budur ve  kalıcıdır.

Dikilen bir hymen mutlaka kanar mı?
Hiç bir ameliyatın  tabii ki garantisi yoktur. Ameliyatın başarısı yapılma zamanına, tekniğe, zarın  durumuna ve tabii ki ameliyat, dikim yapılmış kişinin dokusunun  kalitesine, kanlanmasına bağlıdır. Ameliyat sırasında  kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş almaya gerek olmaz.

Dikilen, onarılmış  bir kızlık zarı ( hymen) dikildiği başkaları tarafından anlaşılır mı?
Hymen de onarım yapıldığını k uzman bir hekim anlayabilir, doktor olmayan anlayamaz.
 
Kızlık zarı birden çok kez  tekrar onarılabilir mi?
Evet , vajina kızlık zarı  defalarca dahi tamir edilebilinir.