kızlık zarı DİKİMİ
HİMENOPLASTİ NEDİR

Kızlık zarı dikimi, hymenoplasty ‘ nin bir jinekolog tarafından  yapılması teknik olarak mümkündür. Fakat her kadın doğum uzmanı kızlık zarı dikilmesi işlemini  yapmayı kendi açısından etik ve doğru bulmayacağı için kızlık zar dikimi yapmayabilir. Günümüzde kızlık zarı dikimi için sosyal nedenler ile bir çok kadın kadın doğum uzmanlarına başvurup çözüm aramaktadır. Bir çok toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda ve sosyal kültürel yapımızda da   "bekaret, kızlık zarı,  hymen" çok önemli bir yer tuttuğu için her kesimden  ve yaştan  bekaretini kaybetmiş olan kadın bu soruna çözüm aramaya çalışmaktadır. Bu işlem küçük bir müdahale olup sıklıkla kızlık zarı ameliyatı veya bekaret zarı dikimi olarak da adlandırılmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Teknik Olarak  Kaç Şekilde Yapılır?

Kızlık zarı dikimi  cerrahi teknik açısından  iki şekilde yapılmaktadır. Bir tanesi halk arasında "geçici kızlık zarı dikimi" veya "geçici yöntem kızlık zarı dikimi" olarak da isimlendirilen  ve planlanan cinsel ilişkiden ortalama en geç 3-4 gün öncesi yapılan bir kızlık zar dikimi şeklidir. Kızlık zarına kendiliğinden ortalama bir hafta içinde  eriyen iplikler ile bir çeşit ağ şeklinde dikiş konarak düğümler atılmakta ve ilişki sırasında penis bu iplikleri dikilmiş  oldukları yerlerden kopararak bu sırada yırtılan vajina veya hymen dokusundan  kan gelmesini sağlamaktadır. Geçici kızlık zarı dikimi yöntemi ile gerçekte  kanayan kızlık zarı değil, vajina  kenarlarına konulan ipliklerin yırttığı dokulardır.Geçici kızlık zarı dikilmesi işlemi kısa sürmekte olup  genellikle lokal veya hatta genel anestezi ile yapılan bu bekaret zarı dikimi 5-10 dakikada bitmektedir. Operasyon sonrası hasta doktorunun önerilerini de göz önünde bulundurarak ciddi bir ağrı ve benzeri şikayeti olmadan  hemen evine gidebilmektedir.

Flep yöntemi kızlık zarı dikimi ise aslında bir çeşit  kızlık zarının tamiri yöntemidir. Halk arasında   bu işlem  "kalıcı kızlık zarı dikimi" veya "kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi" veya  "kızlık zarı estetiği"  olarak isimlendirilmektedir. Bu yöntemin  yapılması için en doğru zaman  planlanan ilişkiden en erken 6-9 ay öncesi yapılmasıdır. Bu kalıcı hymenoplasti ameliyatı ile vajina yan duvarından bir deri parçası ( bu parça flep – yama  olarak isimlendirlimekte) kaldırılmakta ve bu deri parçası ile  yapay  bir kızlık zarı oluşturulmaktadır. Operasyon genel anestezi vaya lokal anestezi altında gerçekleştirilebilmekte ve ortalama yarım saat süremektedir. Ancak ameliyatın  süresini hymen’in o anki durumu belirlemektedir. Hasta operasyon sonrası hemen  evine gider ve ertesi gün de  işine dönebilmektedir. Hasta hemen hemen hiç ağrı hissetmez ancak birkaç gün ağrı kesici ilaç alınması önerilmektedir

Hymenoplasti, Kızlık Zarı Tamiri İşleminin Başarısı Ve Riskleri Nelerdir?

Yapılan işlemin başarısız olma ihtimali dışında hemen hiç bir riski yoktur. Hymen özel  ince zarsı yapısından dolayı kanlanması epey az olan bir bölgedir ve bu nedenle işlem sonrası başarısız sonuç da  alınabilinir ve bunu önceden anlayabilmek maalesef her zaman mümkün değildir. Geçici kızlık zarı dikimi veya kalıcı kızlık zarı dikimi işlemlerinin  başarısı %100 değildir Başarı kızlık zarının yapısına , kanlanmasına, işlemin yapılma zamanına, tamir yapılan kişinin ameliyat sonrası süreçte bakım ile  dikkat etmesine  ve daha bir çok faktöre bağlı olarak her zaman kesin sonuç vermeyebilmektedir. Bu nedenle tamir  işleminin tekrarlanması da gerekebilmektedir.

Hymenoplasty sonrası yeni oluşturulan kızlık zarı hemen hemen eskisinden farksızdır ve hasta veya parneri aradaki farkı  anlayamaz. Ancak bir adli tıp uzmanı veya  jinekolog  yapılmış olan işlemi  anlayabilir. Kızlık zar tamiri sonrası ilk cinsel ilişkide normal bir ilk cinsel ilişkide olduğu gibi hafif bir acı duyulur ve miktarı kişiden kişiye değişen kanama görülebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı, Kızlık Zarı Dikimi Ücreti Nedir?

Kızlık zarı dikimi fiyatı için  işlemini her jinekolog yapmadığından dolayı  için bu konuda sağlıklı bir yorum yapmak zordur. Kızlık zarı dikimi ücreti veya kızlık zarı dikimi fiyatı kadın doğum uzmanının fiyat politikasına göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca kızlık zarı dikim ücreti ni yapılan yöntem ( geçici veya kalıcı) belirleyebildiği gibi  genellikle bir çok  merkez ise her iki yöntem için de kızlık zarı diktirme ücreti ni sabit tutmaktadırlar.

Hymenoplasty