İLK GECE, GERDEK


İlk gece deyimi kullanıldığı gibi  genellikle “ilk ilişki” deyimini de kullanılmaktadır. Çünkü  kadınların ve erkeklerin belli bir yüzdesi, evlenmeden önceki dönemde de  ilk cinsel deneyimlerini yaşamaktadırlar.Hem kadında hem de erkekte “ilk cinsel ilişki” deneyimi tabii ki çok önemlidir. ilk deneyim, ilk ilişki , anatomik bir bariyer olan kızlık zarının aşılması nedeniyle kanama ve beraberinde çoğu durumda ağrının da  yaşandığı bir durumdur. Hazırlıksız, bilinçsiz,  uygun olmayan koşullarda ve özellikle bu konudaki sorumluluğunu ihmal eden bir erkek ile  beraber yaşanan ilk deneyimin kadında  kalıcı psikolojik etkiler yaratması  mümkün olmaktadır.
Fakat ülkemizin sosyal yapısı dolayısı ile çok önemli oranda kadın ve erkek ilk ilişkiyi, ilk deneyimi evlendiklerinde yaşarlar. Ülkemizde halk arasında ilk ilişki ye “zifaf” veye “gerdek” de denmektedir.

İlk gece, ilk cinsel ilişki  çok ağrılı mıdır?.
Kadının kendisini psikolojik olarak  tümüyle hazır hissettiği durumlarda “ön sevişmeyle”  cinsel bölgede yeterli ıslaklık sağlandığında, erkeğin de yumuşak davranması , zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda kadın kızlık zarınının yırtılması, bozulması  esnasında  hemen hemen hiç  , yada çok az bir ağrı hisseder. Tabi burada çiftlerin tutumu kadar kızlık zarının anatomik yapısı da önemlidir.


İlk cinsel birleşme sırasında kızlık zarında her zaman mutlaka kanama olur ve ağrı olur mu?
Her zaman kanama olmayabilir ve kanama olmaması kadının bakire olmadığı anlamına da tabii ki  gelmez çünkü  her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnektir ki, penis içeriye girdiğinde özelliklede vajina giriş bölgesi yeterince ıslanmış ve kayganlaşmış ise  kızlık zarı yırtılmadan, bozulmadan kalır, buna halk arasında “esnek kızlık zarı” da denmektedir.Bazı durumlarda ilk cinsel birleşme birinci denemede ve sonraki birkaç denemede gerçekleşmeyebilir. Bunu en sık görülen sebebi ise sanıldığı gibi her zaman  kızlık zarının normalden  kalın olması değildir. En sık görülen neden, genç kadının kendisini cinsel ilişkiye hazır hissetmemesi ve korkmasıdır yani psikolojik nedenlerdir. İlk gece korkusu tabii ki büyük etkendir.İlk gece korkusu her zaman kadında değil erkek te de olmaktadır.Bazı durumlarda da kızlık zarı normalden kalın veya septalı gibi değişik anatomik yapılara sahiptir ve ilişki ile kızlığın yırtılması mümkün olmamaktadır. Bu durumda bir kadın doğum uzmanı tarafından küçük bir operasyon ile kızlık zarının açılması gerekmektedir.


İlk gece, ilk ilişki ile olan kanama ne miktarda olmaktadır?
Kızlık zarının yırtılması sırasında  yırtık alan bazen kızlık zarından vajinaya doğru genişleyebilir. Deflorasyon  (kızlık zarının yırtılması) kanaması olarak isimlendirilen bu durum genellikle ön sevişmenin yetersiz olmasına rağmen yapılan cinsel girişimden kaynaklanmaktadır. Çoğu durumda erkek, kadının ağrı duymasına duyarsız bir şekilde cinsel girişimi sürdürmüş ve yırtık olması gerekenden daha büyük olmuştur. Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanama en geç yarım saatte kendiliğinden durmaktadır. Fakat bazen özellikle kalın olan kızlık zarı durumunda kanama fazla ve kontrolsüz olabilmektedir. Aynı şekilde geniş bir yırtık oluştuğunda ise ya hemen başlayan şiddetli bir kanama ya da ilişki bitmesine rağmen uzun bir süre devam eden kanamalar da söz konusu olabilmektedir. Eğer ilk ilişkiye bağlı bir kanama var ise kızlık zarındaki  yeri tespit edildikten sonra lokal anestezi yada geniş yırtıklarda genel anesteziyle yırtık onarılarak kanama durdurulur.


İlk gece korkusu nasıl aşılır?
Ülkemizde erkeğin kadını, kadının erkeği tanıması genellikle, evliliğin ilk gecesinde olur. Çiftlerin ilk geceye yüklü bir heyecan potansiyeli ile girerler ve ilk gece korkusu epey baskındır. Kolay değildir bu. Bir yanda büyük bir aşk ve o günün yorgunluğu, öte yanda, bu konudaki bilgisizlik ve çoğu yörelerde kapıda bekleyenler ve bitmeyen “gerdek gecesi” formaliteleri.
Herhangi bir cinsel ilişkide heyecan, bilgisizlik, güvensizlik ile korku varsa, cinsel performans düşer, yani başarısızlık kapıdadır. Bu da çiftlerde paniğe neden olur.Başarılı bir ilk gece için kadının yapması gereken; eşine hazır olduğu yada hazır olmadığı mesajını net olarak verebilmesi, ön sevişme aşamasının kontrolünü kendi eline almasıdır. İlk gece erkek de kontrolü kadına bırakmada gönüllü olmalıdır. Erkek ise kadının kendisinden farklı doğasını kabul etmeli, bir kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurmalıdır. Kadının ileri cinsel hayatını da göz önünde bulundurarak erkek ilk ilişkide aşırı zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.Bunu ilk gece erkek içinde son derece gerginlik yaratan bir durum olduğu göz önüne alınmalıdır.Kadının ilk cinsel deneyiminde erkeğin üzerinde düşen görev fazla olacağından, onda da gerginlik ve korku olması normaldir.

Blog sayfamızda  ilk gece korkusu, zifaf gerdek islamda ilk gece, balayı anksiyetesi ilk gece anıları, kızlık zarı anatomisi genital estetik video ilk gece sonrası kanama labioplasti videoları, ilk gece erkek anksiyetesi hakkında yazılar okuyabilirsiniz