kADIN ANATOMİSİ
KADIN GENİTAL ORGANLARI

Kadın genital  organları,  dış genital organlar olarak büyük dudaklar, küçük dudaklar, klitoris ve kızlık zarı olarak sınıflanırken iç genital organlar ise daha çok üreme ile ilgili olup hazne (vajina),  rahim ağzı (serviks), rahim (uterus), tüpler (tuba uterina) ve yumurtalıklar (overler) olarak değerlendirilmektedir.

Labia majora veya büyük dudaklar
Kadın genital yapısının  dışardaki en belirgin kısmını oluştururlar. Her iki yanda birer tane olmak üzere yukarıdan aşağı doğru uzanan, içlerinde  daha çok ter ve yağ bezleri, kan damarları ve sinirler bulunan, iki dolgun deri kıvrımından oluşmuştur. Üst kısımları kıllarla örtülü, iç kısmında ise  kıl yoktur. Büyük dudaklar  özellikle cinsel birliktelik  sırasında kanlanmaları artıp ödemlenirler ve  şişerler.
Labia minora veya küçük dudaklar
Büyük dudakların hemen  altında vajina girişini tam olarak çevreleyen yaprak biçiminde iki küçük ince  deri kıvrımıdırlar. Büyüklükleri kişiye göre farklı olabilmektedir. Hatta bazı kadınlarda biri büyük biri daha küçük olabilmektedir. Küçük dudakların her ikisinin normalden fazla büyük olması veya bir tanesinin büyük olduğu durumlarda kadınlar  labioplasti olarak isimlendirilen bir çeşit genital estetik için bizlere başvurmaktadırlar.Kıl ve yağ dokusu bulundurmazlar. İçlerinde bol miktarda kan damarları ve sinir hücreleri vardır.
Klitoris
Klitoris erkekteki penisin karşılığıdır.Klitoris veya halk arasındaki ismi ile “bızır” cinsel organının üstünde küçük dudakların bittiği yerde bulunur. Bol miktarda sinir, duyu hücresi barındırır. Cinsel ilişki sırasında erkete peniste olduğu şekilde sertleşir ve cinsel duyarlılığı sağlar.
Üretra ağzı
Klitorisin hemen altında bulunur ve idrar torbasının dışarı açılıp idrarın aktığı deliktir.Gerek görüldüğünde sonda buradan mesaneye takılır.
Kızlık zarı, Hymen
Kızlık zarı vajina girişinden yaklaşık 1-2 cm sonra bağ dokusu ve damarlardan oluşan  çok ince bir deri kıvrımıdır. Zarın ortası, adet kanamasının dışarı atılmasını sağlayacak biçimde açıktır. Çok nadir olarak tümüyle kapalı olabilir ( hymen imperforatus)  ve bir operasyon ile adet kanının dışarı akması için kesilmesi gerekmektedir. İlk cinsel  birleşme  sırasında zarda yırtılma olur ve her zaman olmasa da bir miktar kanama görülür. Ancak bazı kızlık zarlarında ortadaki delik daha geniş olduğundan dolayı  cinsel ilişkide esneme olur ve kanama olmayabilir.Buna esnek kızlık zarı da denmektedir.
Perine
Vulvanın arka kısmından makat’a açılan kısımdır.Perine bölgesi kas ve bağ dokusundan oluşmuştur.Normal doğumda bebeğin başının çıktığı sırada esneyen bölgedir ve doğum esnasında  epizyo kesisi bu bölgeye yapılır.
Vajina veya hazne
Vajina tüp şeklinde olup dış ortam ile rahmin arasındaki bağlantıyı sağlayan 8  cm uzunluğunda ,15 cm’e kadar uzayabilen ve 10 cm kadar  kolaylıkla genişleyen elastik bir organdır. Cinsel ilişki vajina bölgesinde  olur. Önde mesane, arkada kalın bağırsağın son kısmı ile komşuluğu vardır.
Normal doğumda bebek vajinayı geçerek dünyaya gelir. Vajina kanlanması çok iyi olan bu organ doğum sonrası hızla kendini toplayarak eski doğum yapmamış halini alır. Vajina yüzeyini oluşturan mukoza olarak isimlendirilen  kısım bütün yaşam boyunca kadınlık hormonlarının etkisi altındadır. Kadının üretkenlik döneminde vajina genellikle esnek bir yapıya ve ıslak yüzeye sahip iken, menopoz dönemindeise vajina  katı ve dar bir yapıya, kuru bir yüzeye sahiptir. Çok doğum yapan ve doğumu zor olan kadınlarda vagina duvarlarının aşırı zayıflaması ile önde idrar torbasında sarkma (sistosel), neticesinde özellikle idrar kaçırma, arka duvarda ise bağırsakta sarkma (rektosel) ve neticesinde kabızlık ve sıkışma hissi ortaya çıkar. Bu durumlar (sistorektosel) genellikle cerrahi bir girişim ile düzeltilir.
Uterus veya rahim
Rahim veya uterus armut biçiminde düz kas hücrelerinden oluşan ve 6-8 cm boyutunda olup içi endometriyum olarak isimlendirilen bebeğin yerleştiği bir tabaka ile kaplı olan bir organdır.Rahmi yerinde tutan bir kısım bağlar vardır ve bunlar ligament olarak adlandırılırlar. Gebelik sırasında rahim büyürken bu bağlardaki gerilmelere bağlı doğal kasık ağrıları olmaktadır.8 cm ‘lik bu organ gebelik esnasında hızla  incelip büyüyerek tüm karnı dolduracak boyutlara ulaşmakta ve doğumdan sonra yanı şekilde  hızla küçülerek 40-45 gün içinde eski halini almaktadır.
Rahmin iç yüzünü kaplayan kadifemsi bir doku olan endometriyum her ay adetin bitmesiyle hormonların etkisiyle kalınlaşmaya başlar ve eğer döllenme olmayıp içine embriyo yerleşmez ise tekrar adet kanaması olarak atılır.
Uterusun  en alt kısmına serviks (rahim ağzı) adı verilir ve burası smear testi alınan bölgedir. Kadındaki kanserlerin en sık olduğu bölgelerden olan serviks çok sık enfeksiyonlara maruz kalabilir. Serviksin ortasındaki kanaldan spermler hızla geçerek uterus ve tüplere ulaşırlar ve burada döllenmeyi sağlarlar.
Tüpler veya tuba uterina :
Tüpler veya tıbbi adı ile tuba uterina lar rahmin her iki yanından çıkarak yumurtalıklara doğru uzanan 8 - 10 cm uzunluğunda boru şeklinde ince yapılardır Spermler yumurtayı burada döllerlerç.Döllenmiş olan yumurta daha sonra tüp kanalından rahim içine taşınır. Tüpler  dış gebeliklerin en büyük kısmının da oluştuğu bölgedir. Tüplere halk arasında kordon da denmktedir.
Overler (yumurtalıklar)
Overlerin boyutu 3.5 x 2.5 cm ‘dir ve üzerleri düzensizdir. İkisinin içinde ergenlik öncesi döllenmemiş, gelişmeye hazır ortalama 400.000 - 500.000 yumurta vardır. Ergenlik çağının başlaması ile birlikte, kadınlık hormonların etkisiyle her ay bunlardan bin kadarı döllenmek için yola çıkar, ancak çoğu kez bir tanesi olgunlaşır ve yumurtalık dışına atılır. Atılan bu yumurta tüp tarafından yakalanır ve sperm tarafından döllenir.

Kadın anatomisi, resimlerle kızlık zarı anatomisi, embriyoloji-fizyoloji ve kadın üreme organları anatomisi, resimli kadın genital organları ve fonksiyonları ile erkek genital organlar hakkında daha detaylı bilgi ve konu ile ilgili güncel yazılar için  için "blog" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz