VAJİNA HAKKINDA

Vajina nedir, vajina ince duvarlı bir kas yapısında, olup rahim ağzından vulvadaki, introitus olarak isimlendirilen dış vajinal açıklığa kadar uzanan tüp şeklinde genital organdır

Vajina nerededir, vajina rektum, idrar torbası yani mesane ve üretra arasında yer almaktadır.

Vajina yapısı nasıldır, vajina fonksiyonu ve yapısı gereği diğer genital organlardan farklı elasrikiyette bir yapıya sahiptir. Kas yapısında olup 8 cm uzunluğundadır ve dış genita açıklık girişine kadar uzanan bir nevi kanaldır.
Yeterli esnekliğe sahip olabilmek için vajina duvarı kısmen çapraz bir şekilde yerleşim göstermektedir.

Vajina şekli nedir, vajina şekilleri geriye doğru yaklaşık 45 derecelik eğimli şekilde olup herhangi bir uyarılma olmadığında vajina duvarları içe katlanır. Vajina kızlık zarı ile anatomik olarak ilişkilidir.

Vajina büyüklüğü ve genişliği nedir, vajina genişilğiğ hiç normal doğum yapmamış bir kadında ortalama olarak vajinanın arka duvar uzunluğu 8, ön duvar uzunluğu ise takriben 6 cm. vajina büyüklüğü ise bir balon gibi, kasılıp genişleme özelliği olduğu için vajen şekil ve büyüklüğü her kadında değişir.

Vajina görünümü ne şekildedir, iç yüzeyi ağız yapısına benzemekte olup iç yüzey mukozası nemliliği ve kayganlığı sağlar , içinde herhangi bir salgı bezi bulunmaz, fakat çok sayıda küçük kan damarları vardır.

Vajinada ağrı olur mu, giriş yani introitus dışında az sayıda duyusal sinir ucuna sahiptir ve arka üçte ikisi göreceli dokunma ya da ağrıya kısmen duyarsızdır.

Vajina çeşitleri var mıdır, vajina türleri diye bir sınıflandırma yoktur, vajina yapısı büyüklüğü genişliği, rengi ve bolluğu kadından kadına değişmekte olup doğum yapıp yapmamsına, genel anatomik yapısına ve ırkına göre değişiklik göstermektedir.

Vajina akıntısı fizyolojik bir akıntı olabileceği gibi bakterilere mantar ve bazı parazitlere bağlı da olabilmektedir. Fizyolojik akıntı bir çok kadını miktar açısından rahatsız edebileceği gibi tedaviye de dirençlidir ve aslında tedavi de gerektirmez. Vajinal kuruluk şikayeti de özellikle menopozdaki kadınlarda cinsel aktivitede sorun yaratabilmektedir.

Vajina kokusu genellikle bakteriyel vajinit olarak isimlendirilen akıntı ve enfeksiyon durumunda ortaya çıkmaktadır ve hastaya ciddi sayılabilecek rahatsızlık vermektedir, hasta kendi kokusunu hisseder, Vajinadan ses gelmesi durumu da özellikle bakteriyel vajinit te sıklıkla gözlenmektedir.

Vajina kaşıntısı için en sık sebep vajinal mantar hastalığıdır. Mantar akıntısının en sık ve genellikle ilk şikayeti hastada vajinada ve dış genital organ vulva da olan şiddetli ve rahatsızlık verici kaşıntılar dır.

Vajina estetiği ameliyatı son yıllarda sıklıkla yapılan bir ameliyat şekli olup genital estetik olarak da isimlendirilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı doğum sonrası genişleyen ve bollaşan vajen dokusunun toparlanma ameliyatıdır. Labioplasti ameliyatı ise dış genital organlarda olan labiumların büyüklüklerinin düzeltilmesidir.
Vajina resimleri ameliyatı için genital estetik sayfamızı ziyaret edip ameliyat öncesi ve sonrası durumu değerlendirmeniz mümkün dür.

Vajina estetiği ameliyatı


Vajina daraltma ameliyatı

Vajina estetiği resimleri

Kızlık zarı dikimi resimleri

 

Bize Ulaşın