VAJİNA DARALTMA AMELİYATI

Vajina daraltma ameliyatı veya diğer adı ile ,vajinanın sıkılaşmasını ve toplanmasını sağlayan bir jinekolojik ameliyattır Vajina genellikle  normal doğum yapan ve uzun süreli ilişkiye bağlı olarak genişleyebilmekte, esnekliğini ve forme yapısını kaybedebilmektedir.Sonuç olarak bu zamanla cinsel ilişki sırasında alınan hazzı hem kadında hem erkekte azaltmaktadır. Cinsel sorunlar ile karşılaşan  çiftler  bizlere vajina daraltma ameliyatı ile tekrar sağlıklı cinsel hayatlarına kavuşmak için başvurmaktadırlar..

 

Vajinoplasti, vajina daraltma  ameliyatı fazla olan vajinal dokunun çıkarılması ve vajinayı çevreleyen yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması yoluyla olmaktadır. Bazen bu ameliyat kadın genital organ dış dudaklarında sarkma için yapılan  labioplasti yani vajen dışındaki dudakların da küçültülmesi veya şeklinin düzeltilmesi ameliyatı da aynı anda da yapılır. Bizleree doğum yapmış kadınlar bu ameliyat için başvurduğu gibi hiç doğum yapmamış ve vajina genişleme şikayeti olan kadınlar da başvurmaktadır. Vajinoplasti , vajen daraltma ameliyatı ortalama 20-30 dakika sürer. Vajinanın  girişi ve 3-4 cm içerisine kadar daraltılacak şekilde kesi yapılarak tekrar kendiliğinden eriyen  dikişlerle dikilir. Dikişler kendiliğinden eridiği için ameliyat sonrası dikiş aldırmak gerekmez.

Ameliyat genel anestezi altında yapılabildiği gibi bazen sadece perine yani dış genital bölgedeki basit bir doğum yırtığında düzeltme yapılacağı zaman lokal anestezi ile de yapılabilmektedir.Ameliyat sonrası fazla bir ağrı ve sıkıntı olmaz. Yaklaşık olarak ameliyattan 1-2 ay  sonra doktor kontrolünde engel bulunmazsa cinsel ilişki başlayabilir. Ameliyat hastanın genel durumunu çok etkileyen ağır bir ameliyat değildir, ameliyattan ortalama 2 gün sonra hasta normal yaşantısına döner ve işine başlayabilir.

 

Vajen daraltma ameliyatı  veya vajina toparlama  ameliyatından sonra tekrar gebelik olursa doğum için sezaryen önerilir çünkü normal doğum ameliyatla elde edilmiş  sıkılığını tekrar bozabilir. Ancak bu ameliyat normal doğumu engellemez, hasta isterse normal doğum da yapabilir. İleriki yıllarda normal doğum olmadıkça tekrar genişleme yok denecek kadar nadirdir.

Vajina daraltma ameliyatı fiyatları, ameliyatı yapam merkezin fiyat politikasına göre değişkenlik göstermektedir.Ayrıca vajina daraltma ameliyatı ücreti lokal veya genel anestezi olmasına göre de değişmektedir. Vajinoplasti eğer labioplasti ile birlikte yapılır ise fiyat da doğal olarak hekim tarafından belirlenmektedir

Vajina daraltma ameliyatı resimleri, görüntüleri, vajina daraltma ameliyatı fotoğrafları (Tıkla)

 

İlgili Yazılar

Vajina nedir
Genital Estetik
Kızlık Zarı Dikimi
G Noktası Estetiği