kızlık zarı KESİLMESİ
hymenEKTOMİ

Hymenektomi, kızlık zarının kesilmesi nedir?
Hymenektomi diğer adı ile kızlık zarının küçük bir cerrahi işlem i ile çıkartılmasıdır. Özellikle yeni evli kadınlarda ilişki sırasında aşırı bölgesel hassasiyet veya vajina girişinde darlık olması sonucunda ilişki dayanılmaz ağrılı bir hal alabilir
Bazen de kızlık zarının normalden kalın bir şekilde olması da ilişkide ağrıyı arttırıcıdır. Bu tür durumlar, kadınlarda ağrının normalden fazla hissedilmesi sonucunda vajina ve kasık bölgesinde kasılmalara yol açarak penisin içeriye girmesini engeller ve ilişkiyi daha ağrılı ve dayanılmaz hale getirir. Bazen de ilişki tamamen imkansız hale gelebilir
Bu gibi durumlarda kızlık zarının cerrahi olarak kesilerek çıkartılması -yani himenektomi - ile epey sıkıntı yaratan bu problem aşılabilir.
Hymenektomi işlemi nasıl yapılır?
Cerrahi işlem öncesi basitolup genellikle lokal anestezi ile bu bölgenin çıkartılması ve/veya vajen girişinin bir miktar genişletilmesi cinsel ilişkide ağrı problemini tümden giderecektir. İşlemden aşırı korkan veya hiç bir şey hissetmek istemeyen kişilerde nadiren de olsa genel anestezi ile uyutularak da işlem yapılabilmektedir.
Kızlık zarı kesilmesi işlemi ortalama olarak 10-15 dakika kadar sürer. Genelde kesilerek çıkartılaran bölgeye dikiş atılmaz ve basit bir tamponaj ile kanamanın durması sağlanır. Tecrübeli ellerde operasyonun riskleri yok denecek kadar azdır ve çok kısa sürer.